Jakie prawa i obowiązki ma kurier?

image post

Korzystanie z usług firm kurierskich stało się niezwykle popularne. Dziś zarówno przedsiębiorcy, jak i prywatne osoby nadają z pomocą firm kurierskich wiele paczek zarówno na terenie Polski, jak i do zagranicznych krajów. Zanim jednak skorzystamy z usług firm kurierskiej, warto zorientować się, jakie prawa i obowiązki ma kurier, z którego usług skorzystamy.

Sprawdziliśmy jak w firmie czechkurier.com funkcjonuja podstawowe zasady obchodzenia się z paczkami.

Sprawdź przesyłkę w obecności kuriera

Kurier ma obowiązek poczekać, aż klient zapozna się z paczką, która została do niego doręczona. Ma to zapewnić potwierdzenie, że towar w momencie doręczenia nie został uszkodzony i jest zgodny z opisem przedstawionym przez przedsiębiorcę, który nadał paczkę. Dzięki temu, że takiego sprawdzenia w obecności kuriera się dokona, można będzie część odpowiedzialności za uszkodzenia zrzucić na firmę kurierską, a tym samym ubiegać się o odszkodowanie za straty. Jeżeli jednak protokół odbioru paczki zostanie podpisany, a my nie sprawdzimy paczki w obecności kuriera, nie mamy szans na dochodzenie swoich praw. Nie będziemy w stanie udowodnić, że do uszkodzenia doszło w transporcie.

 
Dostawa paczki do klienta

Naturalnym jest, że zadaniem każdego kuriera jest dostarczenie paczki pod drzwi klienta. Jednak, jest tutaj pewien haczyk. Jeżeli paczka ma więcej niż 30 kg, kurier może odmówić dostarczenia paczki pod same drzwi. Niektóre firmy kurierskie dają możliwość wykupienia takiej usługi za dodatkową opłatą. Wtedy kurier zostaje poinformowany, że niezależnie na wagę, musi dostarczyć paczkę dokładnie pod drzwi klienta. Na pewno więc jeżeli zamawiamy paczkę o dużych rozmiarach, warto zorientować się, jak na jej dostawę zapatruje się firma kurierska. Nie zostaniemy wtedy niemile zaskoczeni tym, że kurier odmówi jej doręczenie i sami będziemy musieli dźwigać ogromnych gabarytów przesyłkę.


Wydawanie pieniędzy przez kuriera

Zamówić paczkę za pobraniem? Oznacza to, że musisz zapłacić kurierowi, gdy dostarczy ja pod wskazany adres. Okazuje się jednak, że kurier nie musi mieć przy sobie pieniędzy, aby wydać nam resztę. Należy więc mieć odliczone pieniądze za produkt, który zamówiliśmy.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Powrót